Selgusid keskkonnasõbralikud ettevõtted!

Kokku osales keskkonnasõbralike ettevõtete konkursil 24 ettevõtet, mille seas oli nii väikseid pereettevõtteid kui ka suuri tootmisettevõtteid. Konkursil osalenud ettevõtted näevad keskkonnahoidlikkuses lisaks vastutustundlikule käitumisele ka ärilist võimalust.

2019. aastal kuulutati välja nominendid, eriauhinnad ja tunnustused. Nominentide hulgast valitakse juuni algseks peavõitja, kes saab endale Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel kuni 35 000 eurot keskkonnaalasteks investeeringuteks. Täiendavalt saavad nominendid endale keskkonnamärgi kasutamise õiguse „Konkursi keskkonnasõbralik ettevõte nominent 2019“  ja võimaluse esindada Eestit Euroopa keskkonnakonkursil. Eriauhinnaga kaasneb ettevõtetele võimalus minna Eestit esindama Euroopa keskkonnakonkursil. Järgmine Euroopa keskkonnakonkurss toimub juba 2020. aastal.

Nominendid

UpSteam Eesti OÜ

Ettevõte pakub uuenduslikku liikuvat autpesuteenust. Auto pesuks kasutatakse keskkonnasõbralikke pesuvahendeid ning autode ümbrus jääb pärast pesu puhtaks. UpSteami jalgratastel autopesu võimaldab auto väljast puhtaks pesta ligikaudu 1 liitri vedelikuga.

Eesti Pandipakend OÜ

Ettevõte on 15 tegutsemise aasta jooksul kokku kogunud ja taaskasutusse suunatud üle 3,8 miljardi pandiga joogipakendi. 2019. aastal tõi turule prügistamist vähendavad korduskasutatavad panditopsid.

Lindström OÜ

Enamik Lindströmi tekstiilitoodetest saab oma elutsükli lõppedes uue elu – õlilappidest õlimatid, õlimattidest imamispoomid, hotellitekstiilidest puhastuslapid jne. Isegi pesumajades on leitud võimalus vee taaskasutamiseks– töörõivaste loputusvesi kasutatakse porivaipade eelpesuks.

Estonian Cell AS

Rajas uue aeroobse reoveepuhastusjaama, kus kasutatakse uuenduslikku jämemullitehnoloogiat, mis tagab senisest efektiivsema puhastusprotsessi ja puhtama heitvee. Seejuures annab uus reoveepuhastusjaam olulise elektrienergia kokkuhoiu.

Eriauhinnad

Estanc AS

Keskkonnajuhtimise eriauhind

Ettevõte valmistab protsessitehnikat, arvestades jätkusuutlikke ja keskkonnahoidlikke põhimõtteid, nt on neil survekatsetel kasutusel vihmavesi ning sel viisil hoitakse kokku miljon liitrit puhast joogivett aastas.

Ensto Ensek AS

Keskkonnasõbraliku protsessi eriauhind

Ettevõte projekteerib ja toodab efektiivseid ja nutikaid elektrilahendusi. 2019. aasta üks projekt oli „Paberivaba tootmine“, mis võimaldab ressursse efektiivsemalt planeerida.

Reverse Resources

Äri ja rahvusvaheline koostöö eriauhind

Resources tegeleb protsesside ja toetava tarkvara arendamisega rõivatootmistehastes tekstiilijääkide väljaselgitamiseks ja taaskasutusse suunamiseks.

Tammejuure Mahetalu

Äri ja elurikkuse eriauhind

Peretalu, mis valmistab mitmesuguseid mahetooteid, kasutades tootmisel päikeseelektrijaamas toodetud taastuvenergiat ning tooraine kuivatatakse biokatlas.

 

Tunnustused - ringmajanduse edendajad

Naturewear OÜ (KIRA)

Ettevõte toodab baleriinasid taaskasutatavatest materjalidest: pealispind on taaskasutatud puuvill, sisevooder plastpudelitest valmistatud õhuke vilt ning tallaks ümbertöötatud rehvid.

Solve et Coagula

Väike sotsiaalne ettevõte, mille eesmärk on siduda sotsiaalsed väärtused keskkonna heaoluga. Pakub tööd puuduva ja vähenenud töövõimega inimestele ning toodab tööstuse jääkidest uusi tooteid.

Ükskomakaks OÜ (New Rustic)

Mikroettevõte, kes kasutab tekstiili- ja mööblitööstuse jääke ning toodab nendest kande- ja seljakotte.

Trimtex Baltic OÜ

Loodi uus upcycling kollektsioon, mille eesmärk on vähendada tootmisel tekkivaid jäätmeid ning samal ajal kasutada oma tootmisjääke uute toodete valmistamiseks.