2019

Konkursil osales kokku 24 ettevõtet.

2019. aastal kuulutati välja:

  1. nominendid, kelle hulgast valitakse juuni algseks võitja. Võitja saab endale Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel kuni 35 000 eurot keskkonnaalasteks investeeringuteks. Täiendavalt saavad nominendid endale keskkonnamärgi kasutamise õiguse „Konkursi keskkonnasõbralik ettevõte nominent 2019“  ja võimaluse esindada Eestit Euroopa keskkonnakonkursil 2020. aastal.
  2. eriauhinnad – võimalus minna Eestit esindama Euroopa keskkonnakonkursil 2020. aastal.
  3. tunnustused

Nominendid

UpSteam Eesti OÜ

Ettevõte pakub uuenduslikku liikuvat autpesuteenust. Auto pesuks kasutatakse keskkonnasõbralikke pesuvahendeid ning autode ümbrus jääb pärast pesu puhtaks. UpSteami jalgratastel autopesu võimaldab auto väljast puhtaks pesta ligikaudu 1 liitri vedelikuga.

Eesti Pandipakend OÜ

Ettevõte on 15 tegutsemise aasta jooksul kokku kogunud ja taaskasutusse suunatud üle 3,8 miljardi pandiga joogipakendi. 2019. aastal tõi turule prügistamist vähendavad korduskasutatavad panditopsid.

Lindström

Enamik Lindströmi tekstiilitoodetest saab oma elutsükli lõppedes uue elu – õlilappidest õlimatid, õlimattidest imamispoomid, hotellitekstiilidest puhastuslapid jne. Isegi pesumajades on leitud võimalus vee taaskasutamiseks– töörõivaste loputusvesi kasutatakse porivaipade eelpesuks.

Estonian Cell AS

Rajas uue aeroobse reoveepuhastusjaama, kus kasutatakse uuenduslikku jämemullitehnoloogiat, mis tagab senisest efektiivsema puhastusprotsessi ja puhtama heitvee. Seejuures annab uus reoveepuhastusjaam olulise elektrienergia kokkuhoiu.

 

Eriauhinnad

Estanc AS

Keskkonnajuhtimise eriauhind

Ettevõte valmistab protsessitehnikat, arvestades jätkusuutlikke ja keskkonnahoidlikke põhimõtteid, nt on neil survekatsetel kasutusel vihmavesi ning sel viisil hoitakse kokku miljon liitrit puhast joogivett aastas. 

Ensto Ensek AS

Keskkonnasõbraliku protsessi eriauhind

Ettevõte projekteerib ja toodab efektiivseid ja nutikaid elektrilahendusi. 2019. aasta üks projekt oli „Paberivaba tootmine“, mis võimaldab ressursse efektiivsemalt planeerida.

Reverse Resources

Äri ja rahvusvaheline koostöö eriauhind

Resources tegeleb protsesside ja toetava tarkvara arendamisega rõivatootmistehastes tekstiilijääkide väljaselgitamiseks ja taaskasutusse suunamiseks.  

Tammejuure Mahetalu

Äri ja elurikkuse eriauhind

Peretalu, mis valmistab mitmesuguseid mahetooteid, kasutades tootmisel päikeseelektrijaamas toodetud taastuvenergiat ning tooraine kuivatatakse biokatlas.

 

Tunnustused - ringmajanduse edendajad

Naturewear OÜ (KIRA)

Ettevõte toodab baleriinasid taaskasutatavatest materjalidest: pealispind on taaskasutatud puuvill, sisevooder plastpudelitest valmistatud õhuke vilt ning tallaks ümbertöötatud rehvid.

Solve et Coagula

Väike sotsiaalne ettevõte, mille eesmärk on siduda sotsiaalsed väärtused keskkonna heaoluga. Pakub tööd puuduva ja vähenenud töövõimega inimestele ning toodab tööstuse jääkidest uusi tooteid.

Ükskomakaks OÜ (New Rustic)

Mikroettevõte, kes kasutab tekstiili- ja mööblitööstuse jääke ning toodab nendest kande- ja seljakotte.

Trimtex Baltic OÜ

Loodi uus upcycling kollektsioon, mille eesmärk on vähendada tootmisel tekkivaid jäätmeid ning samal ajal kasutada oma tootmisjääke uute toodete valmistamiseks.

Konkursil osalesid veel:

Eleon AS

Ettevõte on välja arendanud ja toodab Eestis multimegavatt-klassi elektrituulikuid, mis on keskmiselt 30% suurema tootlikkusega kui sarnased tuulikud maailmas.

Telia Eesti AS

Ettevõttes on juurutatud energia- ja keskkonnajuhtimissüsteemid. Ettevõte on seadnud 2030. aasta eesmärgiks muuta oma äritegevus vastutustundliku digitaliseerimise kaudu nii CO2 emissiooni kui ka jäätmevabaks.

Signe Seebid OÜ

Ettevõte toodab tarbekosmeetikat, mis ei sisalda sünteetilisi säilitus- ega värvained. Toodete pakendamisel on eesmärk maksimaalselt taaskasutada olemasolevaid pakkematerjale.

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

Parima võimaliku tehnoloogia juurutamise programmi käigus on ettevõte teinud palju investeeringuid ja ellu viinud keskkonnaprojekte, millega on veekasutust vähendatud 40%, kasutatakse 80% taastuvenergiat ning vähendatud on kasvuhoonegaaside emissioone.

Eesti Metsameistri Taimekasvatus OÜ

Ettevõte pakub erametsa omanikele kompleksset metsauuendamisteenust: valmistab ette maapinna, istutab taimed ja hiljem ka järelhooldab noori kultuure, tagades sel viisil metsa istutamise lihtsuse.

Stockmann AS

Ettevõtte jaoks on oluline toetada teadlikku tarbimist ning teha kauakestvaid ja läbimõeldud ostuotsuseid, mis muudavad meie elukeskkonda paremaks.

Salutaguse Pärmitehas AS

Ettevõtte eesmärk on kasutada tehases kõige keskkonnasäästlikumat tehnoloogiat, nt reovee puhastamiseks on kasutusel klassikalise aeroobse meetodi asemel anaeroobne protsess.

Jutegoods OÜ (Jutekott)

On toonud turule looduslikust kiust ehk džuudist biolagunevad, vastupidavad ja temperatuuri hoidvad kandkotid.

Nulljääde OÜ

Säästliku elustiili veebipood www.zerowaste.ee, kes valib oma tooteid, hoolides loodusest ning väärtustades Eesti inimeste tööd ja pingutusi keskkonnahoiu nimel.

Mixpack OÜ

Eesmärk on vähendada plastiku tarbimist. Ettevõte on komposteeritavate lauanõude tootja Vegware ametlik edasimüüja.

Biofire OÜ

Ettevõtte eesmärk on luua uuenduslikke, inimsõbralikke, ohutumaid ja looduslähedasi lahendusi igapäevaseks kasutamiseks, nii tava kui ka militaarsektoris. Toodab mitmesuguseid geelmasse.

Coca-Cola HBC Eesti AS

Ettevõte on seadnud endale eesmärkideks pakendijäätmete kogumise ja taaskasutamise. Aastaks 2030 soovib koguda kokku kõik tootepakendijäätmed, mis on turule suunanud.