Eesti Roheline Liikumine ja Tartu loodusmaja

Keskkonnasõbralikud avalikud üritused

 

Suured muutused saavad alguse väikestest asjadest: avalikel üritustel jäätmekäitluse korraldamist lihtsustavad jäätmekastid, lihtsad juhised tegutsemiseks pikniku või suursündmuse korraldamisel, trendikad soovitused loodussõbralikuks eluviisiks.

KAÜ oli projekt, mis keskendus avalike ürituste korraldamisel jäätmete vähendamisele, energia säästmise teemadele ning korraldajate teadlikkuse tõstmisele. Pooleteise aasta jooksul töötati välja ja eksponeeriti Tartu piknikualadel nõuanded piknikuks, soovitused pühadeks, koostati käsiraamat sündmuste keskkonnasõbralikumaks korraldamiseks. Toimus videokonkurss ja vihjeorienteerumine erinevate Tartu piknikupaikade vahel, kus igas punktis oli vihjed põimitud keskkonnafaktidega. Loodi harivad digieksponaadid, mis jagavad trendikaid soovitusi igapäevaseks eluks. Liitreaalsuse eksponaadis „ärkavad ellu“ Contra ja Kristiina Ehin, kes videos tutvustvad oma looduslähedast eluviisi ning kutsuvad seda järgima. Interaktiivses infokioskis saab küsimustele vastates hinnata enda kkteadlikkust ning vihjeid kkhoidlikumaks tegutsemiseks.

Projekt väärib tähelepanu seetõttu, et selle jooksul algatatud tegevused jätkuvad ja jätavad väiksema keskkonnajälje ka peale projekti lõppu. Projekti partnerid jätkavad sündmuste korraldamisel keskkonnasõbralikku joont, nt Õpilaste Teadusfestival ja Viljandi Folk. Projekti raames loodud vahendid, elektrit tootvad jalgrattad on kasutusel erinevatel üritustel, nt Tallinna Turismimessil, Õpilasleiutajate konkursil. Avalikel üritustel jäätmekäitluse korraldamist lihtsustavad jäätmekastide raamid ja tähistused on kasutuses Tartu tudengipäevadel ja Tartu loodusmaja erinevatel väliüritustel. Peale projekti lõppu avati Facebooki grupp Rohelised üritused, mis ühendab inimesi, kes tegelevad ürituste korraldamisega või üritustel teenuse pakkumisega ning tunnevad huvi, kuidas teha kõike keskkonnasõbralikumalt. Jagatakse ideid nt uute puitkiust söögiriistade kohta, mida avalikel üritustel kasutada, otsitakse lahendusi suveürituste korraldamiseks, jagatakse temaatilisi uudiseid ja uuringuid ning häid näiteid, mis on eeskujuks ja innustuseks. Viljandi Folgi korraldajad noppisid sellest projektist idee vanadest tüllkardinatest puuviljakottide kohta ning teevad neid nüüd ise.