Kohtla-Järve Lasteaed Tuhkatriinu rühm Kelluke

Kastanid aknalaual

 

Õppeaastajooksul viidi läbi keskkonnaprojekt „Aiamaa meie aknalaual“, mille käigus täiskasvanud koos lastega istutasid seemneid, kastsid ja kasvatasid taimi. Projekti töö tulemusena kasvatati köögivilju, maitserohelist ja puuistikuid.

Kuna tänapäeva maailmas on keskkonna probleemid esikohal, siis on tähtis juba väikesest peale kasvatada keskkonnateadlikke lapsi. Tihti eelkooliealised lapsed ei tea üldse, et taimi võib kasvatada ka tubastes tingimustes ja ka taimed on elusad ning neid kasvatatakse seemnetest ja nad vajavad kasvamiseks vett ning kastmist. Seetõttu tahtsimegi oma projekti raames andma lastele (3-4-aastased) elementaarseid teadmisi taimedest ja nende kasvatamisest.

Oma projektiga alustasime sügisel, kui korjasime puudelt seemneid (tammetõrusid ja kastanimune). Kogu talve säilitasime neid liivaga täidetud konteinerites, mis olid asetatud külmkappi. Veebruaris tutvustasime lastele erinevaid seemne materjale – lapsed tutvusid, vaatasid ja katsusid sibulaid, tammetõrusid, kastanimune, tilli, peedi, spinati, kurgi, tomati, paprika, koriandri ja lille seemneid. Koos lastega valmistasime ette konteinerid taimede jaoks, plastiktopsid, mulla, valmistasime piltidega sildid ning leidsime erinevat toetavat kirjandust, et lugeda muinasjutte, luuletusi ja mõistatusi. Kõigepealt tuli kastanimunad ja tammetõrud loetada ja niisutada. Selle jaoks mähkisime me need riidetükkide sisse ja niisutasime. Umbes nädal hiljem, kui nad hakkasid idanema, istutasime kõik seemned koos lastega konteineritesse ja topsidesse. Lapsed õppisid seemneid külvama, mullaga katma ja kastma. Erinevad taimed hakkasid kasva erineval ajal ja erineva kiirusega, kuid laste jaoks oli väga huvitav nende eest hoolitseda, kasta ja oodata uusi võrseid. Taimede kasvamise perioodil me viisime lastega läbi erinevaid arutelusid, voolisime ja joonistasime pilte köögi- ja puuviljadest ning taimedest, vaatasime erinevaid pilte ja uurisime koos kirjandust. Valminud töödest tegime lastevanematele näituse.

Projekti tulemusena kasvatasime 6 kastani istikut, 5 tamme istikut, peedi, kurgi, paprika, tomati ja lilletaimi ning mitmesugust maitserohelist.