Lasteaed Terve Pere Aed

Loodussõbralik kasvukeskkond ja isetehtud plastivabad mänguasjad

 

Võrumaa waldorflasteaed Terve Pere Aed on seadnud endale eesmärgiks luua laste arengut toetav kasvukeskkond, mis on keskkonnasõbralik, säästlik, looduslähedane ning tehismaterjalide- ja plastivaba.

Nii lasteaiaruumide sisustamisel ja kujundamisel, mänguasjade valikul kui ka meisterdusvahendite hankimisel arvestatakse looduslikkuse, taaskasutuse ning keskkonnasõbralikkuse põhimõtet. Lasteaia siseruumides domineerivad puit, kangad, lambanahad, kaltsuvaibad, punutud korvid. Palju mööblit ning tekstiili on hangitud taaskasutusest, uue mööbli viimistlusvahenditeks on valitud naturaalsed õlid.

Lasteaias on eesmärgiks seatud osta minimaalselt valmismänguasju ning valmistada võimalikult palju lelusid ise lasteaia argielu osana. Mänguasjad on tehtud kangast, lambavillast, puust, klaasist, metallist, paberist, savist. Rühmas on käepärast külluslikult mängumaterjali – paber, papp, kangas, õmblusvahendid, vestmistarbed – mida kasutades saab ise mänguasjad luua. Korraldame laste ja vanematega ühiseid meisterdusõhtuid. Keerulisemaid mänguasju valmistavad õpetajad või tellime lelu käsitöömeistrilt. Metsas ja õues mängitakse palju loodusliku materjaliga, puhastatult tuuakse kivid, käbid, oksad jmt mängimiseks ka tuppa. Lastele on õpetlik näha, kuidas esemed sünnivad, positiivne eeskuju on näha lelusid valmistavat täiskasvanut ning meisterdada koos vanematega. Käsitöövahenditena kasutavad lapsed naturaalsete pigmentidega värve, mesilasvaha kriite, kvaliteetset maalimispaberit. Voolimiseks kasutame mesilasvaha, sageli vestame puidust, õmbleme ja vildime. Palju meisterdusmaterjali kogutakse iganädalastel metsamatkadel.

Lasteaia tarbeks ostetakse kvaliteetset ja loodussõbralikku. Hoidutakse liigsest tarbimisest, välditakse plastiku kasutamist. Lasteaias kujundatakse loodussõbralik ja tervislik keskkond, mille jalajälg on väga väike, sest kõik materjalid on looduses lagunevad või taaskäideldavad. Nõnda tegutsedes antakse head eeskuju ning kujundatakse laste tarbimiskäitumist kogu eluks.