Taaskasutus on lahe ja päästab maailma! - Väätsa lasteaed Paikäpp Kaisukarude rühm

Väätsa lasteaia üheks eesmärgiks on see, et laps suhtub ümbritsevasse keskkonda hoolivalt ja käitub seal säästvalt. Nii otsustasimegi sel aastal keskenduda rohkem taaskasutusele. Arutlesime lastega, kuidas nende pere ümbritsevat keskkonda säästab ja hoiab ning missugused on nende pere taaskasutuse kogemused. Laste vastustest tuli välja, et nende kodudes sorteeritakse prügi. Vanad kilekotid kasutatakse ära prügikotiks, vanast köögikapist sai mudaköök, autorehvidest liivakast, piimapakist linnumaja, vanad riided viiakse uuskasutuskeskusesse jne. Tore oli tõdeda, et ka lapsevanematele on teema oluline ja sellest räägitakse kodus.

Meie eesmärgiks oli näidata lastele, et praktiliselt igast pakendist, munakarbist, pudelikorgist, ajalehest, vanast cd plaadist, tühjast kingakarbist, tühjaks saanud WC-paberrullist või joogikõrrest on võimalik taaskasutuse võtteid kasutades valmistada kordumatuid esemeid ja teoseid, sest loovusel puuduvad piirid.

Meie suurimaks projektiks sai „Vana soki uus elu”. Kindlasti igas majapidamises leidub sokke, mille paarilised on kadunud pesumasina põhjatutesse kuristikesse või kappide lõpututesse koobastesse. Üksikuks jäänud sokki ei pea aga ootama kurb saatus prügikastis. Nii otsustasimegi lastega meisterdada sokiloomad. Laste ülesanne oli vanast üksikust sokist midagi meisterdada. Kui algul tundus arusaamatu, mismoodi ühest sokist saab sobiv mänguasi, siis peale õpetaja seletusi hakkasid kõik usinasti lõikama ja õmblema. Kõige põnevam moment oli siis, kui vatiin oli sisse topitud ja sai hakata nägu kujundama ning looma kaunistama.

Sokiloomade valmistamine oli lastele huvitav ja jõukohane. Nii valmisidki lastel toredad enda tehtud mänguloomad. Iga sokiloom oli lapsele kallis, ainulaadne ja kordumatu, mida poest ei saa osta ning mida kellelgi teisel ei ole. Lapsed mõistsid, et taaskasutuse võimalusi on lõputult ja see on tore. Nagu lapsed ise ütlesid:„ Taaskasutus on lahe ja päästab maailma!”
 

 

20210507_204757.jpg