"LASTEAIAÕUEST MEIE TOIDULAUALE" - Tallinna Mardi Lasteaia Naerulindude rühm

Projekti “Söödav linn” abiga soetati lasteaia hoovile 100% taaskasutatud plastmaterjalist, hooldusvabad, ilmastiku ja UV kindlad, madala elueakuluga tera- ja aedviljakastid, lisaks saime mulda, maheseemneid, kastmistünne. Nii oligi kõik vajalik olemas, et hakata lasteaia õues kasvatama juurvilju oma toidulauale.

Projekti eesmärkideks oli anda lastele võimalus praktiliseks tegevuseks lasteaia õuealal, tutvustada lastele läbi praktiliste toimingute kuidas seemnest kasvab juurvili ning kuidas juurvili jõuab meie toidulauale, tekitada lastes huvi taimekasvatuse vastu ja väärtustada tervislikku toitu ja tuua esile selle olulisust füüsilise ja vaimse tervise tagamisel.

Naerulinnud istutasid 20. mail 2019 aastal lasteaia õuealale neile määratud istutuskasti nuikapsast, pastinaaki, naerist ja söögipeeti. Mullale lisasime väetiseks kanakakat, mis laste sõnade järgi ei lõhnanud küll hästi, kuid aitab taimedel paremini kasvada. Eraldasime kastis iga juurvilja territooriumi puuokstega, mida lapsed õuealalt leidsid, et oleks hästi näha, kus midagi kasvab. Lisasime kasti sildid juurviljade nimetustega. Hakkasime hoolikalt oma kaste jälgima ning ootasime, millal on mullast tõusvaid taimi näha. Esimesena tõusis nuikapsas ja viimasena märkasime väikest söögipeeti.

Suve jooksul hoolitsesid Naerulinnud oma juurviljade eest. Lapsed olid väga innukad abilised-nad kastsid hoolikalt taimi mitu korda nädalas, kuna ilmad olid soojad ja kuivad.  Samuti aitasid lapsed rohida. Nad korjasid umbrohu ja koledaks muutunud lehed kastidest mänguämbritesse ja kärudesse, millega need kompostikasti viia. Kasvavaid taimi mõõtsime kuuel korral. Mõõtmised kandsime taimede pikkust tähistavate joontena suurele paberile ning riputasime kõigile vaatamiseks lasteaia seinale.

Augusti lõpupoole hakkasime esimesi saake koristama. Kõigepealt naeri ja nuikapsa ja viimasena oktoobris kartuli, pastinaagi ja peedi. Naerulindudel pakkus väga palju elevust kordamööda kastist kühvliga kartuleid otsida. Kokku saime 2 mänguämbrit kartuleid ja see tegi rõõmu. Vaatlesime lastega lähemalt pastinaake ning järeldasime, et välimuselt meenutab ta porgandit, kuid on teravama maitsega ja veelgi kasulikum kui tema sugulane porgand. Omakasvatatud juurviljad tarbisime ära nii toorelt kui küpsetades. Peediga said Naerulinnud teha kunstitööd-peeditrükki. Tööd riputati kunstitööde seinale vanematele ja kõikidele teistele vaatamiseks.

Kogu projekti vältel jäädvustasid õpetajad piltide ja videotega meie tegevusi, et oleks hea jälgida projekti kulgu ja hiljem kokkuvõtet teha. Samuti jagasid õpetajad pilte ja videoid jooksvalt Naerulindude rühma Facebooki lehel.