Projektitöö "Igapäevane ja plastivaba nädal praktikas ning nende analüüs" - Mona Märtson ja Mia Tiare Vahi

Meil oli soov teha oma loovtööga midagi head ning säästa loodust. Sealt tuli idee teha keskkonnateemaline loovtöö, mille otsustasime omakorda kitsendada plastpakenditele. Meie loovtöö praktilises osas proovisime ise kindla aja jooksul plastivabalt elada ja tegime vaatluse igapäevases elus kasutatava plasti koguse kohta.

Meie töö eesmärk oli läbi viia plastivaba elu eksperiment ja igapäevaelu vaatlus ning koostada päevik. Samuti soovisime informeerida ka teisi plastiku kahjulikkusest loodusele ning kutsuda inimesi plastiku kasutamist vähendama. Selleks koostasime ülevaate plastikust ja sellega seonduvast.

Meie loovtöö vaatluse andmed olenesid sellest, mida meie õpilastena suudame enda plastiku kasutuses muuta. Eesmärgi saavutamiseks hakkasime etappide kaupa plastiku kasutust oma peredes vähendama koostades samal ajal päevikut.

Plastivaba projekti tehes suutsime hüppeliselt plasti tarbimist oma peredes vähendada. Mona esimese nädala tulemused olid 1,188 kg, mis on 100 pakendit. Kui terve aasta igal nädal sama palju plasti tarbida tuleks see aastas kokku  61,776 kg ehk 5200 pakendit. Samas viimase nädala tulemusteks oli 0 g plasti ja 0 pakendit.

Mia aga tarbis esimese nädala jooksul 864 g ehk 78 plastpakendit. Terve aasta iga nädal sama palju tarbides tuleks aastas kokku 4056 plastpakendit mis kaaluks 44,928 kg. Viimasel nädalal õnnestus Mial tarbida vaid 5 g plastikut ehk 1 pakend nädala kohta. Ühe aasta kohta tuleks niimoodi tarbides kokku 780 g plastikut, mis on 52 pakendit.

Raske oli leida tooteid pakendivabalt ja tuli loobuda mõnest valikust. Hoolimata raskustest saavutasime edukalt oma töö eesmärgi. Laiendasime oma teadmisi plasti ja selle ohtlikkuse kohta ning õppisime seda vältima, leides alternatiive oma edaspidises elus.