Keskkonnaprojekt "Võta ja anna" - Laupa Põhikool

Keskkonnaprojekt "Võta ja anna" - Laupa Põhikool

Projekti „Võta ja anna“ idee on järgmine: kui eemaldatakse loodusest midagi häirivat, mida seal olla ei tohiks, siis tuleb tagasi anda midagi head, mis muudab keskkonna paremaks/ilusamaks. Ehk siis korjates maast prügi pannakse üles võetud prügi asemele samasse kohta lilleniidu seemneid. Seemneplönne valmistati kooli kantseleis „toodetavast“ paberhundi paberhakkest. Leotati seda vees, peenestati blenderiga ja vormiti sõrmede vahel ligi 5 cm läbimõõduga ja 1 cm paksused "koogikesed", mille nimeks sai plönn. Plönnide peale raputati lilleniidu seemneid ja kaeti need taas pabermassiga. Plönnid kuivasid 1-2 ööpäeva klassiruumides ja seejärel koguti plönnid paberkotti, võeti oma kõduussifarmist kaasa hummust koos ussikestega ja mindi ümbruskonda prügi koristama.

Järgiti oma ideed - sinna, kust leiame prügi paneme asemele seemneplönni. Tingimuseks oli, et kasvukeskkond peab olema sobiv. Kui sobivat kasvukeskkonda ei leitud, siis valiti kõige lähedasem sobiv kasvukoht. Kasvukoht kraabiti puhtaks, kobestati ja plönn saigi mulda. Lisaks valati peale veidi hummust koos ussikestega. 

Projektis osalesid 4.-8. klasside õpilased, kes valmistasid neid plönne kodunduse tunnis. Kokku osales plönnide valmistamisel umbes 40 õpilast, neid maha panemas käis ligi 60 õpilast ja prügi koristas 90 õpilast koos õpetajatega. Seemneplönne pandi maha 101. Lilleniidu seemnepakis olid erinevad põlluaasade taimede seemned. Projektiga said osavõtjad kogemuse, et prügi korjates on võimalik kõigele heale, mis sellega kaasneb lisada veel väärtust, mis jääb püsima pikemaks ajaks. Loodame, et seemned lähevad kasvama ja neist sirguvatel taimedel valmida omakorda seemned, mis looduse enda poolt külvatakse ümbrusesse laiali. Niiviisi suureneb pargialuste ja teeäärsete taimede kooslus ning tolmeldajatel on suurem söögi- ja tööpõld. Ilu ja puhtuse võlu saavad nautida kõik.

seemneplonnid.jpg

Hääli kokku: 36