Loodushoid meie lasteaias - Paikuse Lasteaed

Paikuse Lasteaed on Pärnumaal asuv kahest eraldi asuvast lasteaiast koosnev asutus. Alates 2018. aastast osalevad lasteaia mõlemad majad Rohelise kooli programmis ning edukalt on kaasa löödud rahvusvahelises Waste Art programmis. Mõlemale lasteaiale on omistatud keskkonnamärgisena Roheline lipp. Aasta aastalt on lasteaiad ja nendes tegutsevad keskkonnakasvatuse töörühmad püüdnud leida võimalusi, kuidas korraldada sealset elu loodusteadlikult, nt juba mitu aastat ei kasutata korraldatavatel üritustel ühekordseid nõusid, sorditakse prügi ja palju muud. Personaliga osaletakse digikoristusnädalal ja teadvustatakse digiprügi olemust. Mitmetesse lasteaia tegemistesse on kaasatud lapsevanemad. Näiteks ehitasid isad meie mõlemas majas ühele rühmale igati vahva mudaköögi, kus lapsed saavad õuesõpet praktiseerida ja niisama lõbusalt mängida. 

Kõige enam omandatakse teadmisi ja kogemusi ikka läbi isetegemise, katsetamise ja proovimise. Alates 2019 aasta kevadest on olemas igal rühmal oma taimekasvatuskast. Kastide ehituseks koguti rahastust iga-aastaselt pereürituselt „Jõulutunnel“ ning valmisid need koostöös peredega talgupäeva raames. Talgupäevad on lasteaias maikuus toimuv traditsiooniline üritus, kus personal ja pered kogunevad ühel õhtupoolikul, et korrastada lasteaia hooviala ja mänguväljak. Vastavalt aastale riisutakse, värvitakse aeda, remonditakse mänguväljakut, vahetatakse liivakastides liiva või nagu 2019 aasta kevadel, ehitati puidust taimekasvatuskastid. Taimede kasvatus tehakse algusest lõpuni rühmades iseseisvalt ning see on üks oluline osa laste õppekasvatustööst. Lapsed õpivad töö käigus tundma taimi ja nende kasvuks vajalikke faktoreid (vesi, valgus, toit jms). Rühmade vahel toimub ettekasvatatud taimede vahetus, et kastikese sisu saaks rikkalikum. Kasvatatakse peterselli, tilli, sibulat, basiilikut, salatit jms. Lapsed korjavad õuest tulles suure õhinaga erinevat rohelist, et seda siis tuppa minnes toidule lisada. Peale maitsetaimede leiab kastidest ka silmailu lillede näol ning vahel mõne kartulitaimegi.

Õpetamaks lastele taimede eest keskkonnateadlikumalt hoolitsema välditakse kunstlike väetiste kasutamist. Mõlemal majal on olemas kompostkastid, mis annavad hea võimaluse toota toitainerikkast mulda ning kasvatada puhast toitu. Kompostkasti saavad kasutada kõik rühmad, kuid paika on pandud kindel rühm, kes asja eest vastutab ja teistele vajadusel näpunäiteid jagab. Kompostkast on märgistatud lihtsa juhendiga, mida sinna panna võib, mida mitte. Taimede kastmisel kraanivett võimalusel ei kasutata. Sellest õppeaastast on majadel võimalus koguda vihmavett, et sellega kasta nii toataimi kui ka taimekastides, kasvuhoones ja lilleamplites olevaid istikuid. 

Sellest aastast on mõlemal lasteaia majal olemas õppekasvatustöö ilmestamiseks kasvuhoone. See annab lastele võimaluse jälgida aiasaaduste kasvamist ning ise taimede eest hoolitsedes omandada uusi teadmisi ja oskusi praktilise tegevuse käigus. Et õppeprotsess eriti vahva ja mänguline oleks, kaasatakse oma tegevustesse meie väiksemas lasteaias kostümeeritud Metsavana. Tema õpetab lastele märkama aastaaegade vaheldumise tunnuseid, hoidma ja kaitsma ümbritsevat keskkonda ning loodussõbralikult käituma. Koos valmistatakse lindudele toitu, tähistatakse tähtpäevi ja avastatakse kõike, mida loodusel pakkuda on. Taimede eest hoolitsedes õpitakse selgeks numbrid ja tähedki, sest tegevused on lõimitud kõikide õppekavavaldkondadega. Suuremad lapsed täidavad temaatilisi töölehti, väiksemad joonistavad mullale või loendavad tärkavaid õienuppe.

Mitmed inimesed personali seast on saanud ka ise inspiratsiooni oma majapidamises teadlikumalt tegutsemiseks. Olgu see siis liigiti prügi sorteerimine, otstarbekas vee kasutamine või endale toidu kasvatamine. Muutused maailmas saavad alguse ikka meist endist ning koos tegutsedes innustame üksteist. Üheskoos panustame keskkonnasõbraliku haridustegevuse edendamisse.

 

karikakar-(2.jpg