Keskkonnateadliku aiandusnurga rajamine - Sillaotsa Kooli lasteaed

Idee teostamine sai võimalikuks tänu PRIA koolikava kaasnevate haridusmeetmete toetusele.  Aiandusnurga rajamise eesmärk oli, et lapsed saaksid isetegemise ja vahetu kogemise kaudu teadmisi ja oskusi  taime kasvatamise ringkäigust - külvamine, istutamine, kasvuaegne hooldamine (kastmine, rohimine), saagi koristamine ja tarvitamine toiduks; taastootmisest (taimekastid, muld, vihmavesi) ja üleüldisest looduse seaduspärasustest (valgus, soojus, õhk).

Valminud aiandusnurga rajamisel lähtusime ringmajanduse põhimõttest, kesksel kohal on loodusressursside jätkusuutlik kasutamine. Taimekastide valimisel ja soetamisel lähtusime keskkonnasõbralikust materjalist. Kastid peavad olema mõeldud kasutamiseks aastakümneteks, on taaskasutatavast materjalist (puitkomposiit), hooldusvabad ja suurepärase vastupidavusega ilmastikule.

Ei ole paremat vett taimedele, kui vihmavesi.  Seetõttu paigaldasime lasteaia majale spetsiaalse, lastele turvalise vihmavee kogumise mahuti (400liitrit). Kogutud vihmavett kasutasime taimede kastmiseks. Kuna köögivilja kasvatamisega kaasnevad jäätmed ja lasteaia õuealal on väga palju lehtpuid, siis paigaldasime aiandusnurka ka kinnise komposteri aiakomposti tegemiseks. Soov on mõne aasta pärast saada väärtuslikku kompostimulda meie taimekastidesse.

Et lapsed saaksid suvel lasteaias olles erinevaid aiamarju süüa, istutasime aiandusnurka veel marjapõõsad (mustsõstar, punase sõstar ja karusmari). Aiandusnurk on olnud suurpärane õpetamise koht lastele. Kõik rühmad said oma peenrakastis kasvatada meelepäraseid taimi või lilli. Üldjuhul kasvatati seda, mida suve jooksul tarbida jõuti: tilli supi sisse panekuks, salatit, hernest, sibulat, porgandit, redist, kurki, kõrvitsat. Kasvatati ka lilli. Lastele meeldis ikka näppudega mullas olla, kasta, istutada ja rõõmu tunda isetegemisest.

Sügisel korraldasime ühise hoogtööpäeva, kus kõik rühmad koristasid oma saaki ja korrastasid peenrakastid. Juurviljapealsed, kuivanud umbrohu ja hakitud lillevarred viisime kompostrisse. Nüüd ootame, jälgime ja segame komposti, et saada sellest  mulda.

Lähiajal on plaanis suurendada lasteaia aiandusnurka veelgi, istutame juurde erinevaid viljapuid ja marjapõõsaid. 

 

aed4.jpg