Varakevadine söögilaud tolmeldajatele - Rakvere Kungla lasteaed

2020. aasta kevadel otsustas Rakvere Kungla lasteaia Rohelise Kooli töögrupp ühiselt, et õueala põõsaste alla võiks sügisel istutada erinevaid kevadlilli, et suurendada lasteaia õueala elurikkust. Mida rohkem on õuealal erinevaid taimeliike, seda rohkem saab ka erinevaid loomaliike seal elada. Et õuealal võimalikult suurt liigirikkust saavutada peab seal olema nii varajasi kui hiliseid õitsejaid. Töögrupi eesmärk ei olnud teha uusi eraldiseisvaid lillepeenraid, vaid lõimida uued taimed juba olemasolevasse taimestikku nö kasutamata aladesse lähtudes permakultuuri põhimõtetest. Permakultuuris jälgitakse ning püütakse mõista looduse energia ringkäiku ning käitutakse kooskõlas looduslike protsessidega. Samuti on oluline, et aia rajamis- ja hooldusviisid oleksid ökoloogiliselt jätkusuutlikud. 

Kuna kevadlilled õitsevad varakevadel, kui põõsastel veel lehti ei ole on kasu eriti mitmekülgne. Näiteks on kevade esimestel kuudel tolmeldajatel veel väga vähe süüa ning iga õitsev õis on kulla hinnaga. Lehtedeta põõsad ei varjuta lilli ja kevadlilled ise ei tekita põõsastele juuresurvet. Oluline on ka asjaolu, et õitsvad kevadlilled on lastele  heaks võimaluseks erinevate kevadlillede ja tolmeldajate tundmaõppimiseks, ning need on imetlusobjektiks nii väikestele kui suurtele. Lapsed kogevad looduse elurütmi, õpivad märkama taimede vahelduvust ning nende olulisust tolmeldajatele. Niisiis tekkiski töögrupil mõte teha üleskutse lapsevanematele, õpetajatele jt kogukonnaliikmetele, et iga inimene tooks lasteaeda kevadlillede istutamise tarbeks ühe lillesibula. 

Üleskutse võeti rõõmuga vastu ning septembri lõpuks kogunes kevadlillesibulaid lausa 900 ringi. Toodi erinevaid lilli - krookuseid, tulpe, nartsisse, kobarhüatsinte, iiriseid jne. Inglise Aia Nurga Aiakeskus kinkis meie lasteaiale 352 kevadlillesibulat! Septembrikuus otsustasid rühmad iseseisvalt, kuhu nad oma lillesibulad maha istutada tahaksid. Kevadlilli istutati nii põõsaste alla kui ka mujale, kus nad hästi silma hakkavad. Nii said kõik lillesibulad mulda ning üheskoos hakati ootama kevadet.

Suur oli rõõm, kui märtsikuus hakkasid esmalt krookused ja siis teised lilled oma ninasid mulla alt välja pistma!  Nägime ka esimesi tolmeldajaid krookuseõitel, mis tähendas, et varakevadise toidulaua pakkumine tolmeldajatele oli õige mõte ja kandis vilja. Järgmisena ilmusid mullast tillukesed kobarhüatsindid ja nartsissid. Lopsakad tulbilehed annavad lootust, et õige pea näeme ka nende värvikirevaid õisi ning kuna kevad alles kestab ning osade lillede õitsemisaeg ei ole veel saabunud, ootame koos tolmeldajatega pikisilmi ka hilisemate õitsejate õisi. 

Suure tõenäosusega korraldame sarnase üleskutse ka tuleval sügisel, kuna tühje põõsaaluseid, mis võiksid kevadel olla tolmeldajatele värvikireva toidulauaga kaetud, on meie lasteaia õuealal veel küll ja küll.

 

krookuserida-sirelite-all-12.04.21.jpeg