Keskkonnasõbralikud linnaaednikud - Tallinna Lasteaed Pallipõnn

Pallipõnni lasteaia lapsed kasvatavad kõrge toiteväärtusega köögivilju ja maitsetaimi. Meie eesmärk on edendada  keskkonnateadlikkust, tekitada lastes ja lastevanemates huvi aianduse vastu ning soodustada tervislikku ja aktiivset eluviisi, mille lahutamatuks osaks on ökoloogiliselt puhas toit. Linnaaiandusega tegelemine on aktiivne õppimine vahetu kogemuse kaudu ja kõigi meeltega.

Lasteaias on kõikidel rühmadel oma peenrakast, kuhu lapsed panevad igal kevadel kasvama erinevaid köögivilju ja maitsetaimi, mida kasutatakse lasteaia kokandustegevustes tervislike salatite valmistamiseks, maitsmistegevustes ning lasteaia toidu maitsestamiseks. Möödunud sügisel korjasid lapsed saagiks punapeeti, lehtpeeti ja porgandeid.

Tallinna Keskkonna – ja Kommunaalameti abiga saime endale kasvuhoone, mille tarvis alustati rühmades kurgi - ja tomatitaimede ettekasvatusega. Ettekasvatamiseks taaskasutati toidupakendeid ja karpe, mida lapsed olid kogunud. Maikuus alustasid lapsed taimede ümberistutamise ja külvamisega kasvuhoone istutuspottidesse. Aiatöö käigus on kujunenud lastel tööharjumused ja hooliv suhtumine elukeskkonda. Üheskoos taimede kasvuprotsessis osalemine algusest lõpuni on andnud lastele väärtusliku kogemuse ning lapsed mõistavad, et vilju saab nautida vaid tööd tehes. Lapsed on õppinud  järele jäänud bioloogilistest toidujäätmetest tootma vihmausside abiga väärtuslikku mulda, mida kasutatakse kasvuhoones kõrge toiteväärtusega köögiviljade kasvatamiseks.

Varasemalt on lapsed osalenud Räpina Aianduskooli taimeprojektides „Sõpruse tera 2020“ ja „Kurgisõbrad 2021“, mille tulemusena tekkis lastel suurem huvi aiatöö vastu. Linnaaianduse käigus õpivad lapsed esivanemate oskusi, kuidas kasvatada ökoloogiliselt puhast toitu ja hooldada taimi nii, et taimed annaksid saaki. Pallipõnni väikesed keskkonnasõbralikud linnaaednikud inspireerivad oma kodu juurde rajama köögiviljaaedu.

 

saagi-korjamine.jpg