Armas kasvuhoone, aitäh, et meie juurde "jalutasid"! - Tallinna Virmalise Lasteaed

Tallinna Virmalise Lasteaed asub Tallinna kesklinnas, otse linna südames Uue Maailma piirkonnas. Meie lasteaia käesoleva õppeaasta üldine eesmärk on „Keskkond – me hoolime sinust!ˮ. Ümbritsev keskkond on tõeline lapse jaoks alles siis, kui seda on tajutud erinevate meeltega: kompides, vaadates, nuusutades, maitstes, aga ka kuulates. 

Kuidas soodustada õues õppimist lasteaia õuealal? Peenrakastid jõudsid meieni juba paar aastat tagasi, et näidata lastele, kuidas taimed käituvad looduslikes tingimustes, olles mõjutatud päikesevalgusest, vihmast, tuulest, temperatuurist jne. Õige pea taipasime, et eestlane on ju kasvuhoone ja isekasvatamise usku ning miks ei võiks ühe lasteaia õuel olla päris ehtne kasvuhoone? Aga muidugi võib!

Töömeeste abiga „jalutasˮ kasvuhoone oma kohale ning oleme teinud talle meie õppeaias olemise meeldivalt hubaseks: kasvuhoone sees asuvad kõrgendatud peenrakastid ning kividest vahekäik. Nõnda jõudis meie õppeaeda kasvuhoone, kus katsetada sellise taimeliikidega, mis muidu meie kliimas ei pruugi endale õigeid kasvutingimusi leida. Katsetasime arbuusidega. Saime rühmade kaupa käia uudistamas, kuidas taimedel läheb, kas muld on piisavalt niiske ja kas meie põhjamaine päike suudab piisavalt taimekesi soojendada. Suur oli üllatus, kui leidsime pärast pikka ootamist „arbuusibeebidˮ! Kasvuhoone on meile, õpetajatele, abimees igal aastaajal, näiteks sügisel ja talvel muutus see õppeklass-näitusesaaliks. Mis tähendab, et kasvuhoones olevad peenrakastid saavad peale aluse, mille peal on võimalik mängida, teha kunstitegevusi, puutööd jne. Lisaks on kasvuhoone seinad hea pind, millele laste kunstitöid näituseks seada.

Kasvuhoones tegutsedes õpivad lapsed, mida on taimedel eluks vaja, lasteaias töötavad täiskasvanud saavad olla hobiaednikud ning eks kasvuhoooes tegutsemine turgutab kõikide meeli ja hoiab vaimset tervist. Lisaks toob kasvuhoones tegutsemine ka kohaliku kogukonna meie tegemisi uudistama.

 

laste-taimed-kasvuhoones.jpg