Tarbi mõistlikult ja väärtusta seda, mis sind ümbritseb ning jaga seda head praktikat! - Ruila Põhikool

Ruila Põhikooli visioon on olla kogukonda ühendav haridus- ja kultuurikeskus Ruila ja Laitse piirkonnas. Lisaks on kooli missiooniks leida igas lapses parim ja õpetada teda tema tugevustest lähtuvalt. Lähtudes meie kooli väärtustest kaasame ka oma õpilasi ja lapsevanemaid kogukonna ühistegevustesse, et luua õppetegevusele praktilisi lisaväärtusi ja oskusi.

Ühel talvehommikul istus koolimaja trepil ilus kodukass, kellest oli saanud koduta kass, kes vajas toitu ja sooja aset. Siit kasvas pisitasa välja meie kooli "taararaha" korjamise aktsioon, mis on tänaseks kestnud juba 10 aastat. Suvel, kui koolirahvas puhkusel oli välja töötatud graafik, kes kassi söötmas käib ja taarat toidu vastu vahetab. Lapsed said siit praktilise kogemuse, et võetud lemmikloom ei ole mänguasi, mida tehakse vaid ühe tuju ajendil, vaid lemmiklooma hooldamiseks ja hoidmiseks kulub palju aega ja ressurssi.

"Taararaha" aktsioonist on jätkunud ka bioloogiaklassi akvaariumi hooldusvahendite ja söögi muretsemiseks. Kui tihti arvatakse, et lemmiklooma nurga tegemine kooli on tore, siis tõsised huvilised ja tegijad kasvavad siiski koos selliste täiskasvanutega, kes suudavad luua ja kasvatada lastes neid väärtusi ja kohustusi, mis omandatakse terveks eluks.

Põlvkondade sidusus ja koostegemine on selliste tegevuste aluseks. Isade-poegade ühistegevusena valmisid 6. klassi poiste poolt väga ilusad ja omanäolised talilindude söögimajad. Söögimajja linnutoidu ostmiseks aitas meid jälle välja suures osas "taararaha". Lindude söögimajas on suurepärane teha binoklitega talilinnuvaatlusi ja loendusi, mis on 7. klassi bioloogia ainekava üks osa. Õpilased on selle raha eest ostnud ka lilleseemneid, millest on kasvatatud lilli koolimaja lillekastidesse, kirjeldades samaaegselt ka seemnest taimeni arenemise õppeprotsessi loodusõpetuses.