Kohtla-Järve Lasteaed Tuhkatriinu rühm Päikene

Mittevajalike asjade teine elu

 

Paljud kaubad, mida me poest ostame, leiavad varem või hiljem oma tee prügikasti. Projekt „Mittevajalike asjade teine elu“ aitas leida kodumajapidamistest pärinevale prügile uut kasutust. Peaaegu igat asja on võimalik muuta millekski uueks.

Projekti eesmärgiks oli muuta laste suhtumist prügisse näidates, kuidas saab anda uue elu ära viskamiseks mõeldud asjadele. Soovisime pöörata laste ja täiskasvanute tähelepanu tekkivate jäätmete probleemile ja selle mõjule ümbritsevale keskkonnale. Projektis osalesid 6-7- aastased lapsed, lastevanemad ja õpetajad.

Iga päevaga on muutumas aktuaalsemaks prügi taaskasutamise vajadus. Igas kodus koguneb suur hulk mittevajalikke asju ja need tuleb ära visata. Kuid näiteks tavalistest plastikkahvlitest, jäätisepulkadest, pudelitest, taldrikutest, tühjadest karpidest jms saab teha päris meistriteoseid. Need on heaks materjaliks, et valmistada omanäolisi asju ja meisterdusi. Andes mittevajalikele asjadele teise elu säästame me oma linna prügist. 2018/2019. õppeaasta jooksul viisime läbi mittevajalike asjade korjanduse (kilekotid, pudelid, ühekordsed nõud, munarestid/-karbid, jäätisepulgad, purgi kaaned, pudelikorgid ja muud).

Kuna meie rühma nimetus on Päikseke, siis esimese asjane tegime me kasutatud asjadest oma rühma logo, milleks kasutasime ühekordseid taldrikuid ja kahvleid. Viisime läbi meisterdamistubasid lastele, kus näitasime, mida saab teha jäätisepulkadest ja koos meisterdasime pudelikorkidest kaelakeesid, mida kasutasime ära sportlikul meelelahutus üritusel „Indiaanlased“. Samuti meisterdasime WC paberi tühjadest rullidest erinevaid loomi, linde ja muid esemeid. Õppeaasta jooksul meisterdasime veel erinevaid asju tühjadest üllatusmunade ümbristest, piimapakkidest, vatipulkadest ja joogijogurtite pudelitest. Terve rühma ruum oli vormistatud nii, et arendada, toetada ja kinnistada teadmisi prügi taaskäitlemise ja sorteerimise teemadel. Projekti raames kogusime koostöös lastevanematega ka vanapaberit ja külastasime vanapaberi kogumispunkti. Kogusime kokku vanad patareid ja viisime need ohtlike jäätmete kogumispunkti.