Beverly Buchwald

Raamatuvahetuspunkti loomine vanast külmkapist

 

Tallinna Saksa Gümnaasiumi 11. klassi õpilase Beverly Buchwaldi loodud raamatuvahetuspunkt vanast külmkapist kooli koridoris on hea eeskuju sellest, kuidas teadvustada teisi keskkonnateadlikusest, jagamiskultuurist, taaskasutusest, disainist jne.

Raamatuvahetuspunkti loomine ja haldamine oli Beverly Buchwaldi 11. klassi praktilise töö teema. Soov tegeleda taaskasutuse, keskkonnasäästmise ja kunstiga oli põhjus, kuidas õpilane jõudis oma teema valikuni ja ideeni. Inspiratsiooni sai Beverly mõne aasta eest Telliskivi Loomelinnakus asunud Goethe Instituudi organiseeritud raamatuvahetuspunktidest, mida soovis õpilane ka oma kooli luua. Uurides mitmeid näiteid mujalt maailmast ja süvenedes jagamiskultuuri (peer-to-peer, DIY jne) põhimõtetesse, otsustas Beverly kasutada oma jagamispunkti põhielemendina vana külmkappi.

Nii leidis ta internetifoorumist endale sobiliku suurusega kasutatud külmkapi, puhastas selle nii seest kui väljast ning kattis sisemuse musta sametriidega, et raamatud paistaks sealt välja ja mõjuksid kunginglikena. Külmkapi ukse kujundas Beverly teibikunstiga, sümboliseerides seal avatud peaga inimest, kelle juurde teadmised (läbi raamatute) justkui sisenevad ja väljuvad. Külmkapi küljed said kaetud musta tahvelvärviga, et kasutajad saaksid väljendada oma mõtteid ja jätta teistele sõnumeid (nt milliseid raamatuid nad sooviksid vahetada jne). Lisaks paigutati külmkapi sisemusse valguskett, et valgustada kapis olevaid raamatuid ning mõjuda sooja ja kutsuva kohana. Raamatuvahetuspunkt paigutati kooli kõige käidavamasse koridori, mille vahetu ümbrus muudeti samuti teibikunsti abil koduseks ja hubaseks kohaks (lisaelementidena toodi veel sinna suur toataim, tugitool, vaip ja seinaskulptuur).

Raamatuvahetuspunkt sai ülesse novembris ning tekitas koheselt elevust ja tähelepanu. Seda võimendas veel spetsiaalselt loodud Instagrami konto - tsg_juulius, mille eesmärk on reklaamida ja vahetada kiiret infot. Kooliruum on ideaalne koht, kus raamatuvahetuspunktid võiksid asuda. Nii on Beverly Buchwaldi loodud raamatuvahetuspunkt suurepäraseks inspiratsiooniks ja eeskujuks ka kõikidele teistele õpilastele ja koolidele, kes võiksid nakatuda ideega luua sarnaseid vahetuspunkte ka enda koolidesse.