Tallinna Ümera Lasteaed

Ümera lasteaia aiandus, ehk "voodiaiast" - "kapiaiani"!

 

2017.aastal tekkis lasteaias vanade voodide vahetamine ja kohe sündis idee: vanu voode mitte lammutada, vaid teha nendest peenrad. Iga rühm sai oma voodipeenra ja kasvatas: kes marju, kes aedvilju. Taaskasutus ja tulemusena - suurepärane saak!

Ümera "voodiaia" rajamine oli tõeline koostöö! Talgupäeval meie tublid isad kaevasid iga voodi kohta sügavad augud, mis olid pärast täidetud sügisest varutud lehtedega ja kaetud mullakihiga. Keskkonnatöörühm jagas rühmade vahel, mis taimed lapsed istutama hakkavad, et saaks nii oma taime kasvatada, kuid ka võrrelda neid teiste liikidega: aedmaasikad-metsmaasikatega, peet-lehtpeediga. Kartulid ja porgandid, sibul ja maitserohelised - kõik mugavalt "magasid" - kasvasid omas voodist peenral. Meie lapsed saavad arendada esmaseid aiandusoskusi, tutvuvad erinevatega aedviljadega, teavad nende kasulikkusest ja pärast ka söövad neid. Traditsiooniks sai pärast saagi korjamist tuua seda lasteaia kööki, kus meie kokk vestleb lastega, milleseid roogasid saab sellest teha. Sel sügisel müüsid lapsed osa oma porganisaagist lasteaia sügislaadal.

Kõrvitsaid kasvatame meie juba neljandat aastat. Lapsed ise kasvatavad, korjavad ja kaaluvad neid. 2018. aastal viisime osa oma kõrvisatest Tallinna Loomaaia loomadele. Ise hakkasime valmistama ka komposti nii ostetud, kui ka oma kätega tehtud kompostikastides. Ümera „voodiaed“ edukalt andis suurepärase saaki 2 aastat. Aga kuna meie voodipeenrad hakkasid tasapisi lagunema, siis 2019. aasta talgutel asendasime need kapipeenardega (maha kantud laste riidekappidest). Loodame, et ka nendel peenardel kasvatavad meie väikesed aednikud maitsvaid aedvilju ja marju! Nüüd on meil plaanis Kesskonnaameti toetusel paigaldada vihmaveesüsteemi veranda katuselt, et saaks kasta peenraid ja samas ka vett säästa.

Niisiis Ümera aiandusse on kaasatud lapsed, õpetajad ja lapsevanemad; toimub pidev taaskasutus ja kompostimine ja nüüd hakkame ka vett säästma!