Nurme Kool

Nurme koolilaste rajakaamera

 

Nurme Kooli loodussõbrad on tegutsenud koos Looduskalendri aasta looma kodulehe toimkonna ja Eesti Jahimeeste Seltsi „Koolilaste rajakaamera vabatahtliku liikumisega.“ Uurida koos oma kodukandi linnu-ja loomariigi mitmekesisust on põnev tegevus.

Nurme koolilaste rajakaamerale sobiva koha leidmisel oli abiks loodusfotograaf Tarmo Mikussaar. Rajakaamera programmi õpetas kasutama MTÜ Aasta Loom juhatuse liige Helen Arusoo. Metsloomade soolakivi eest kandis hoolt Kabala Jahimeeste MTÜ liige Jaanus Lohur. Metsloomade söögilauda aitas katta Liivasaare Talu FIE Anto Rull. Soolakuposti aitasid valmistada ja paigaldada tööõpetuse tunni õpilased õpetaja Marek Tamme juhendamisel. Rajakaamera projekti koolipoolseks koordinaatoriks on loodusõpetuse õpetaja Niina Pihelgas.

Õpilaste ülesandeks on üks kord nädalas loomade söögikoha eest hoolitsemine, rajakaamera mälukaardi vahetamine, vajadusel aku laadimine, mälukaardi videote läbivaatamine ja salvestamine, piltide ja videote valimine ülespanekuks kodulehele, uurimus loomade ja lindude käitumisest, kokkuvõtte koostamine teiste koolide loodussõpradega kohtumiseks. Esimene toidulaua külaline oli 2017.a. novembris jänes. 2018. aasta algas väga põnevalt – rajakaamera jäädvustas aasta looma ilvese külaskäigu. Uudist jagati meedias. Meedia suur tähelepanu andis meile veel rohkem õhinat juurde. Mõnus on üheskoos värskes õhus matkata, avastada loomade tegevusjälgi, hoolitseda metsloomade ja talilindude toidulaua eest, jäädvustada aastaaegade imelisi vaateid, uurida loomade käitumist. Rajakaamera andis võimaluse näha kodukandi loomade ja lindude liigirikkust. 2018.a. kevadine elamus ületas aga kõik ootused, kui Eesti metsade suurim kiskja kaamera vaatevälja jäi.

Õppimine koos rajakaameraga on kujunenud väga põnevaks ja teguderohkeks ettevõtmiseks. Õpiti tegema koostööd loodussõpradega teistest koolidest, rajakaamera programmi kasutama ja oma teadmisi teistega jagama. Tegevus mõjutas õpilaste liikumisharjumusi õues ja suurendas huvi kodukandi eluslooduse vastu. Facebooki Laste rajakaamera leheküljel on kõige enam loodussõpradele huvi pakkunud Nurme Kooli 2018.a. ilves 983 vaatajat, 2018.a.karu 2,2 tuhat ja 2019.a. hallpea rähn 6,3 tuhat vaatajat. Valmis looduskalender 2019.